Panorama Cieszyna

Panorama Cieszyna
Panorama Cieszyna

poniedziałek, 29 listopada 2010

Zabytki Cieszyna

WZGÓRZE ZAMKOWE
Najstarsze miejsce osadnicze w Cieszynie. Od końca X w. graniczny gród państwa polskiego i siedziba piastowskiego kasztelana, od ok. 1290 r. księcia. Murowany zamek gotycki (tzw. Górny Zamek) wzniesiono w XIV w.; w 1647 r. został zniszczony. Po 1653 r. siedziba zarządu Komory Cieszyńskiej, przed 1918 r. letnia rezydencja Habsburgów, dla których wzniesiono Pałac Myśliwski (obecnie szkoła muzyczna i Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości).



WIEŻA ZAMKOWA
Kamienna wieża zbudowana na rzucie kwadratu powstała w XII lub XIII wieku. Nadbudowana została w 2 pół. XIV wieku i ozdobiona narożnymi tarczami herbowymi z orłem piastowskim. Pod koniec XV wieku ponownie nadbudowana o kolejną kondygnację ze hurdycjami i blankowaniem wykonanymi z cegły. Całość nakryta była wysokim dachem namiotowym. W połowie XIX wieku poddana remontowi po którym uzyskała obecny kształt. W XIX wieku była również wieżą zegarową, z zachowanym do dziś mechanizmem.





ROTUNDA ROMAŃSKA P.W. ŚW. MIKOŁAJA
Zbudowana w l połowie XI wieku z miejscowego kamienia łamanego. Wybudowana jako obiekt sakralny / kaplica grodowa/ lecz również obiekt obronny i miejsce spotkań przedstawicieli władzy. W 2 połowie XIV wieku poddana przebudowie w stylu gotyckim czego śladem są zachowane do dziś ostrołukowe otwory okienne oraz ślady polichromii na łuku tęczowym. Wielokrotnie palona w l połowie XIX wieku, wraz z całym zamkiem przebudowana zostaje w stylu klasycystycznym wg projektu J. Kornhausela. W latach 50-tych XX wieku, po kilkuletnich badaniach archeologicznych odtworzona zostaje w swojej pierwotnej formie.



WIEŻA OSTATECZNEJ OBRONY ZW. STARĄ
Pochodzi zapewne z XII lub XIII wieku. Wielokrotnie przebudowywana w XV-XVII wieku jako basteja. W 1914 z pozostałości zaprojektowano tzw. Sztuczne ruiny. W l połowie lat 90-tych przebadane archeologiczne i odtworzone w formie pierwotnej ( częściowo).




KOŚCIÓŁ JEZUSOWY
Kościół ewangelicki, usytuowany przy pl. Kościelnym, został założony w 1709 roku. W art. 16 „Recesu Egzekucyjnego” wydanego na podstawie Ugody Altransztackiej, cesarz austriacki Józef I przyznał ewangelikom Śląska prawo do budowy sześciu kościołów, m.in. „....niedaleko miasta....” Cieszyna. Obecny późnobarokowy kościół - którego budowa rozpoczęła się w 1710 roku i trwała kilkanaście lat - powstał według planów architektonicznych Jana Jerzego Hausrückera z Opawy. 
W 1750 roku - po uzyskaniu specjalnego zezwolenia - do kościoła została dobudowana wieża (75m), na której zainstalowano - pod koniec 1922 r. - trzy stalowe dzwony. Ciekawostką jest fakt, iż właśnie na niej został zamontowany pierwszy w Cieszynie piorunochron.


STUDNIA TRZECH BRACI
Legenda o założeniu Cieszyna przez Leszka, Cieszka i Bolka, trzech synów polskiego króla Leszka III jest jedną z wizytówek nadolziańskiego miasta, a tzw. Studnia Trzech Braci jej najbardziej widzialnym elementem. To przy niej przeważnie zwiedzającym Cieszyn turystom opowiada się o wielkiej radości, jaka połączyła trzech braci, którzy spotkali się po długiej rozłące, tak iż z tej radości założyli miasto, upamiętniające w nazwie fakt owego „cieszenia się”. Jako że miało to miejsce rzekomo przed 1200 laty przy okazji przekazuje się wiadomość, iż Cieszyn jest miastem o bardzo długiej tradycji.



 ULICA PRZYKOPA "CIESZYŃSKA WENECJA"
Ulica Przykopa – Zespół budynków z XVIII – XIX w. z przerzuconymi przez koryto Młynówki mostkami, zwany Cieszyńską Wenecją; należał niegdyś do rzemieślników: garbarzy, tkaczy, sukienników, białoskórników i kowali, potrzebujących wody do produkcji.

Więcej tutaj.